راهنمای خرید جعبه بکس

https://abzarje.ir/product-category/%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%ac%d8%aa%da%a9/

راهنمای خرید جعبه بکس

ست بکس در صنعت لازمه کار هست طوری که امروزه در مصارف خانگی هم جزو خریدهای عمومی ابزار میباشد.همچنین، صرف نظر از سطح مهارت و بودجه، هر کسب ‌وکاری به یک جعبه بکس خاص نیاز دارد.ست سوکت‌های موجود داخل جعبه بکس، نقش مهمی در صرفه‌ جویی زمان و انرژی حین انجام کار دارند و نیاز تعمیرکار به دیگر آچارها را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

جعبه بکس چیست؟

جعبه بکس ست کاملی از سوکت‌های بکس‌ و دسته بکس ها و سایر اتصالات مرتبط با آن است. این ست شامل اندازه‌های مختلفی از سوکت بکس و همچنین اجزای جانبی دیگری مانند رابط های بلند و کوتاه، دسته  جغجغه‌ای، دسته بکس کشویی، دسته بکس هندلی، بکس شمع و رابط لقلقه و…است. جعبه بکس در مکانیک پر صرف میباشد . برای این‌که با مفهوم جعبه بکس بیشتر آشنا شوید باید بدانید آچار بکس و سوکت چیست.

آچار بکس چیست؟

آچار بکس یا سوکت قطعه اصلی موجود در جعبه بکس است. سوکت در لغت به معنی یک حفره طبیعی یا مصنوعی است که چیزی در آن قرار می‌گیرد یا چیزی در آن می‌چرخد. بکس به شکل استوانه ای در اندازه های مختلف در جعبه بکس موجود میباشد.

برای استفاده از آچار بکس نیاز به دسته بکس است که نوعی اهرم برای ایجاد گشتاور مورد نیاز برای بازز و بست اتصالات است می باشد. دسته بکس به درایو بکس وصل می شود و سمت پیچ گیر بر روی پیچ یا مهره چفت می شود و با چرخاندن دسته بکس و بدون جدا کردن آن از اتصالات بدون صرف انرژی زیاد و ایجاد آسیب آنها را باز یا بسته می کند.

هر جعبه بکس تعداد زیادی سوکت یا بکس دارد که سایز و تعداد آنها وابسته به نوع جعبه و کاربرد آن متفاوت است. بخش پیچ گیر سوکت‌ها یا شش ضلعی است و یا دوازده ضلعی، سوکت‌های دوازده ضلعی به مکانیک اجازه می‌دهند تا با نیروی کمتری پیچ و مهره را باز و بسته کند.


اجزای جعبه بکس

جعبه بکس علاوه بر آچار بکس ممکن است شامل اجزای دیگری نیز باشد. ما در این بخش از راهنمای خرید بهترین جعبه بکس، اجزای جانبی موجود در این جعبه‌ها را معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که همه جعبه بکس‌ها اجزای زیر را ندارند.

دسته بکس

دسته بکس نوعی اهرم است که به طور مستقیم به سوکت‌ها متصل می‌شود و می‌تواند گشتاور مورد نیاز برای باز و بست بپیچ و مهره ها را ایجاد کند. آچار بکس در مدل های متنوعی به بازار عرضه می شود و هر در هر جعبه بکس ممکن است بیش از یک مدل دسته بکس وجود داشته باشد.پر کاربردی ترین دسته بکس مدل جغجغه ای هست که کاربردی ساده تر دارد


بکس شمع

این سوکت بکس در همه ست‌ها نیست. اگر هم باشد تنها در یک یا دو سایز (16 و 21 میلی‌متری) موجود است. همان‌طور که از نام آن پیدا است، بکس شمع یک سوکت خاص برای باز و بسته کردن شمع خودرو است و در داخل آن یک مگنت قرار دارد. برخی از انواع سوکت بکس شمع، قد بلند‌تری دارند تا به مکانیک کمک کنند به راحتی شمع را در قسمت‌هایی که دسترسی به آن سخت است باز و بسته کند. اگر بقیه سایزهای بکس شمع را لازم داشته باشید، باید آنها را به شکل جداگانه تهیه کنید و پس از اتصال به دسته بکس و یا آچار بکس، از آنها استفاده نمایید.


رابط بکس

رابط بکس یک میله است که بین دسته بکس و سوکت‌ها قرار می‌گیرد. نقش اصلی آن بلند‌کردن دسته برای دسترسی بهتر به پیچ ومهره‌های موجود در قسمت‌های عمیق است.این رابط‌ها معمولا در یک سر مادگی و در سر دیگر نرینگی دارند تا به راحتی به سوکت و دسته آچار یا خود آچار بکس متصل شوند. طول رابط بکس می‌تواند از 5 تا 30 سانتی‌متر متغیر باشد و بسیاری از انواع جعبه بکس تعدادی از آنها را دارا هستند.

رابط لقلقه ای

این رابط هم برای افزایش طول و هم برای کار در زوایای مختلف در صورت نداشتن فضای کافی استفاده می‌شود. اتصال رابط لقلقه‌ای و دسته بکس برای باز و بست اتصالات خودرو بسیار مناسب است و با کمک آن می‌توان چند پیچ و مهره را در عرض مدت کوتاهی باز کرد.

تبدیل بکس

تبدیل بکس یکی دیگر از لوازم جانبی درون جعبه بکس است که از آن برای تبدیل یک نوع درایو در بکس به نوع دیگری استفاده می شود، مثلا تبدیل درایو 1/2 به 3/4 اینچ که به این ترتیب قطعات درایو 3/4 اینچ به واسطه تبدیل حالا بر روی آچار بکس 1/2 اینچ هم قابل استفاده خواهد بود و این قطعه بیشتر در جعبه های ترکیبی وجود دارد.شکل تبدیل ها بسیار شبیه به بکس است ولی برخلاف بکس که هر دو سمت مادگی است، یک سمت آن به شکل نری و یک سمت به شکل مادگی و به شکل چهار گوش است.سایر اجزای جعبه بکس که در برخی از ست‌ها وجود دارند شامل موارد زیر هستند:

دسته‌های مختلف: این دسته‌ها شکل‌های مختلف ساده، شکل تی، هندلی دارند.آلن بکس و تورکس بکسی: این‌ ابزار نوعی سوکت‌ با نوک پیچگوشتی هستند که با اتصال به دسته بکس می‌توانند آن را تبدیل به پیچگوشتی کنند.بیت: بیت یا نوک پیچگوشتی یکی دیگر از اجزای جعبه بکس است که در صورت وجود در جعبه همراه با هولدر می باشد تا به راحتی بتوان با آن کار کرد.


انواع جعبه بکس

همان‌طور که در ابتدای این راهنمای خرید بهترین جعبه بکس به آن اشاره کردیم، انواع جعبه بکس بر اساس امکانات و موارد استفاده متفاوت هستند. دسته‌بندی مشخص و واضحی برای تقسیم‌بندی انواع جعبه بکس وجود ندارد. با این حال، می‌توان آنها را به انواع خانگی، صنعتی و یا حرفه‌ای تقسیم‌ بندی کرد. همچنین، انواع جعبه بکس بر اساس برند و شرکت تولیدی نیز متفاوت است. ما در این قسمت از راهنمای خرید بهترین جعبه بکس موجود در بازار، بهترین مارک‌های جعبه بکس را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین مارک box چیست؟

برندهای تاپ مانند گدور، اسنپ ان، کرفت من، استنلی و… در بازار جهانی بسیار زیاد هستند که متاسفانه به دلایل گوناگون امکان بهره مندی از آنها در بازار ایران ممکن نیست. به همین دلیل امروزه بهترین برندهای موجود در ایران برندهای تایوانی هستند که می توان گفت قابل رقابت با برندهای اروپایی می باشند.

FORCE و HEZBURN برندهای تایوانی معتبری هستند که جعبه بکس‌های بسیار خوبی را تولید می‌کنند. سایر تولیدکنندگان معتبر ست بکس عبارتند از تاپ تول، میلواکی، دیوالت که در ایران نیز به فروش می رسند.

abzarje
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *